Genel

Her şey daha yüksek kullanıcı memnuniyeti için!

Övgüvar konseptini düşünürken saha araştırması yapmamak olmazdı. Övgüvar’ın konseptini zihnimizde tasarlarken sahadan gelecek olan bizler için karar verme noktasında hayati öneme sahip sorularla ilgili cevapların peşine düştük.

İnsanlara, bugün için geldiğimiz noktada daha geçerli tanımıyla “tüketici”lere yaptıkları alışverişlerle ilgili temel sorular sorduk. Bu sorulardan birkaçı aslında Övgüvar’ın çıkış noktasını ifade ediyordu.

O sorulardan biri şuydu:

“Herhangi bir ürün satın almadan önce internette o ürünle ilgili bilgi ya da yorumlara bakar mısınız?”

Tahmin ettiğimiz, sizin de tahmin edeceğiniz gibi gelen cevaplardaki “Evet” oranı bizi hiç şaşırtmadı. Ankette yer alan bu soruya “Evet” diyenlerin oranı yüzde 90’ların üzerindeydi.

ÜRÜN HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR ARTIK ÇOK DEĞERLİ

Bizim için bir diğer kritik soru ise “İnternette satın almak istediğiniz ürün hakkındaki yorumlar satın alma tutumunuzu değiştirir mi?” şeklindeydi.

Bu önemli soruya da “Evet” diyenlerin oranı neredeyse yüzde 90 civarındaydı.

“Aldığınız bir ürün hakkında internette olumlu ya da olumsuz bir yorumda bulunur musunuz?” sorusu ise bizim için tabiri caizse zurnanın “zırt” dediği yeri gösteriyordu.

Sahadan gelen cevaplar bu oranın yüzde 57 seviyesinde olduğunu ortaya koydu. Bu yazıyı bu platformda okuduğunuza göre muhtemelen siz de yüzde 57’lik dilimin içerisindesiniz demektir.

Ankette yukarıda yer alan sorulara verilen cevaplar da ortaya koyuyor ki, insanlar manipüle edilmemiş, doğrudan tüketicilerin deneyimlerini yansıtan görüş ve yorumları haklı olarak çok önemsiyorlar. Bu yorumları satın alma eyleminden önce tam bir referans olarak kabul ediyorlar.

İşte, Övgüvar; tüketici deneyimlerinden yola çıkarak bir çeşit kılavuzluk hizmetini dijital platform olarak ciddiyetle ortaya koyuyor. Müşteri memnuniyeti konusunda irili ufaklı markalara ait ürün ve hizmetlerin adeta röntgenini çekmenin kaygısını güdüyor.

Övgüvar, markaların hukukunu korumanın önemini yadsımadan yapıcı eleştirileri dikkate alarak tüketiciye yol göstermenin anlamlı bir misyon olduğuna inanıyor.

Sahi, madem alacağınız ürün ya da hizmetlerle ilgili kullanıcı deneyimleri var; öyleyse bu deneyimlerden neden yararlanmayasınız? Yorum ve görüşler alışverişinizde neden size referans olmasın?

Bu yazının sloganı da şu olsun: “Her şey daha yüksek kullanıcı memnuniyeti için!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı